Škola jako bezpečný přístav před situací doma

Datum: Autor/autoři: Dipl.-Übers. Markéta Nováková Rubrika: Představujeme

Často slýcháme, že dnešní děti jsou jiné než ty z předchozích generací, a to zejména co se jejich chování týká. Lze souhlasit minimálně s tím, že přestupky v chování nabývají závažnějšího charakteru (jsou tu první mediálně známé případy, kdy se učitelé stali oběťmi šikany svých žáků) a možná i větší intenzity. Děti, stejně jako všichni dospělí, však žijí v kontextu společnosti, a jestli se změnily, pak se musel nějak proměnit i tento kontext. Zhoršené chování a výchovné problémy mohou souviset s celou řadou problémů společnosti. Jeden se přesto jeví markantnější než všechny ostatní. Je jím proměna života v rodinách, resp. situace, kdy se život odchýlí od tradičního soužití v rodině, jak ho známe.