Dětem nepovolujeme české knihy ani YouTube videa v češtině

Datum: Autor/autoři: Mariann Ziss Rubrika: Téma děti a cizinci

Podle Mariann Ziss se v českých školách příliš tlačí na češtinu na úkor celkového rozvoje dítěte a jakékoliv potíže či pochybnosti dáváme do spojitosti s bilingvní výchovou. Mariann Ziss se přistěhovala z Maďarska do České republiky v roce 2005 a pracuje zde jako klinická psycholožka a hypnoterapeutka. S izraelským manželem vychovávají své dvě děti v kvatrolingvním prostředí, a i přesto, že oba mluví česky, děti mohou doma mluvit pouze maďarsky a hebrejsky. Přístup rodiny Zissových tak jde proti názorům české společnosti, která naopak přijetí češtiny u cizinců považuje za prioritu. Její neortodoxní a zároveň odborný pohled však může pomoci lépe pochopit, jak se rodiče cizinci v českém vzdělávacím systému i společnosti cítí.